
W centrum każdego systemu obliczeń wysokiej wydajności (HPC) znajduje się warstwa obliczeniowa: procesory GPU, CPU i specjalistyczne akceleratory, które wykonują obliczenia stojące za superkomputerami, symulacjami naukowymi, modelowaniem i obciążeniami AI. Te procesory zasilają wszystko, od systemów laboratoriów krajowych uruchamiających modele klimatyczne i fizyczne po klastry na dużą skalę trenujące zaawansowane modele AI. W 2026 roku rosnące zapotrzebowanie na accelerated computing uczyniło firmy projektujące te chipy jednymi z najuważniej obserwowanych nazw na rynku półprzewodników.
Ten przewodnik skupia się na czystej warstwie obliczeniowej HPC, pogrupowanej na merchant GPU, CPU i architekturę procesorów oraz nowatorskie lub edge compute. Zamiast zajmować się serwerami, pamięcią lub sieciami, bada procesory wykonujące rzeczywiste obliczenia, firmy za nimi stojące i sposób, w jaki wybrane nazwy można handlować na BingX TradFi za pomocą kontraktów perpetual z depozytem zabezpieczającym w USDT.
Czym jest HPC Compute? Chipy za AI i superkomputerami
High-performance computing (HPC) compute odnosi się do chipów, które wykonują operacje matematyczne stojące za superkomputerami, obciążeniami naukowymi i modelami AI. Różne typy procesorów radzą sobie z tym na różne sposoby, dlatego kilka różnych rodzajów firm konkuruje na tym samym rynku. Zrozumienie kategorii wyjaśnia, dlaczego jedna firma produkuje GPU, inna CPU, a jeszcze inna buduje zupełnie inny rodzaj chipa.

- GPU i akceleratory. Jednostki przetwarzania graficznego, pierwotnie zbudowane do renderowania obrazów, okazały się idealne dla równoległych obliczeń matematycznych za AI. Są teraz dominującym silnikiem do trenowania i uruchamiania dużych modeli, a liderami są NVIDIA i AMD.
- CPU i architektura. Centralne jednostki przetwarzania obsługują obliczenia ogólnego przeznaczenia i koordynują pracę wokół akceleratorów, podczas gdy architektury chipów definiują sposób projektowania procesorów. Intel buduje CPU serwerowe i akceleratory, podczas gdy Arm licencjonuje architekturę używaną w dużej części branży.
- Niestandardowe i nowatorskie compute. Poza standardowymi GPU i CPU, niektóre firmy budują zupełnie inne chipy dla AI, od procesorów wafer-scale po specjalistyczne akceleratory i chipy edge. Cerebras i Qualcomm reprezentują tę nowszą, szybko rozwijającą się granicę AI compute.
Główna historia 2026 roku polega na tym, że zapotrzebowanie na AI compute nadal przekracza podaż we wszystkich kategoriach, dając siłę cenową firmom, które potrafią projektować i dostarczać najbardziej wydajne procesory, podczas gdy nowsze architektury rzucają wyzwanie ustalonemu modelowi GPU-i-CPU.
Przegląd rynku HPC 2026: Dlaczego zapotrzebowanie na AI Compute nadal rośnie
Cykl HPC i AI compute 2026 jest kształtowany przez jeden szeroki trend: zapotrzebowanie na większą moc obliczeniową nadal rośnie szybciej niż podaż. Producenci GPU, projektanci CPU i nowsze firmy akceleratorów korzystają na różne sposoby, gdy wydatki na AI rozprzestrzeniają się po stosie obliczeniowym.
- Zapotrzebowanie na AI compute nadal przekracza podaż. NVIDIA, obecnie wyceniona na około 5,4 biliona dolarów, oczekuje, że jej platforma nowej generacji Vera Rubin pozostanie ograniczona podażą przez większość swojego cyklu życia. Podobna presja na wydajność w GPU, CPU i specjalistycznych akceleratorach nadal wspiera ceny i inwestycje w całym sektorze.
- AI ożywia wzrost u ustalonych producentów chipów. Intel odnotował najsilniejszy wzrost przychodów od ponad piętnastu lat, z Data Center i przychodami AI wzrostymi o 59%. Biznesy związane z AI stanowią teraz znacznie większy udział we wzroście, pokazując, jak cykl HPC rozciąga się poza największych dostawców GPU.
- Nowe architektury compute wygrywają główne kontrakty. Cerebras pokazał, że alternatywne projekty procesorów mogą konkurować o duże obciążenia AI, w tym wieloletnia umowa OpenAI o wartości ponad 20 miliardów dolarów. Jego IPO o wartości 6,4 miliarda dolarów również podkreśliło rosnące zapotrzebowanie inwestorów na firmy rzucające wyzwanie tradycyjnemu modelowi GPU.
- Compute rozszerza się poza centrum danych. Przetwarzanie AI przenosi się do pojazdów, urządzeń i systemów przemysłowych, gdy rosną obciążenia edge. Qualcomm celuje w 5 miliardów dolarów przychodów z centrów danych do roku fiskalnego 2027 i 15 miliardów dolarów do roku fiskalnego 2029, podczas gdy jego biznes motoryzacyjny wzrósł o 61% rok do roku, pokazując, jak zapotrzebowanie na AI compute poszerza się na nowe rynki.
Przegląd i porównanie akcji HPC 2026 według typu chipa
Akcje HPC obejmują merchant GPU, CPU i architekturę oraz nowatorskie lub edge procesory. To porównanie pokazuje, jak NVIDIA, AMD, Intel, Arm, Cerebras i Qualcomm konkurują na rynku high-performance computing 2026.
|
Firma |
Ticker |
Główna rola |
Kluczowe zalety |
Na co zwrócić uwagę w 2026 |
|
NVIDIA |
NVDA |
GPU AI i akceleratory |
Dominująca platforma AI compute wspierana przez CUDA |
Przebicie Q1, uruchomienie Vera Rubin, ~5,4 bln $ kapitalizacja |
|
AMD |
AMD |
GPU i CPU serwerowe |
Główny rywal GPU plus silna franczyza CPU serwerowych |
Centrum danych +57%, umowa Meta 6GW, ramp MI450 |
|
Intel |
INTC |
CPU serwerowe i foundry |
Duża baza CPU z rozszerzającym się biznesem produkcji chipów |
Najsilniejszy wzrost od 15 lat, węzeł 18A, powrót 2026 |
|
Arm Holdings |
ARM |
Architektura CPU i IP |
Architektura procesorów używana w dużej części branży |
Tantiemy centrum danych, zapotrzebowanie na Arm AGI CPU, wzrost licencjonowania |
|
Cerebras Systems |
CBRS |
Chipy AI wafer-scale |
Architektura wafer-scale zaprojektowana jako alternatywa dla GPU |
Wzrost przychodów, umowa OpenAI, realizacja post-IPO |
|
Qualcomm |
QCOM |
Chipy edge i centrum danych |
Silna pozycja mobilna i edge z rosnącymi ambicjami AI centrum danych |
Cele centrum danych, wzrost motoryzacyjny, ekspansja AI |
Jakie są najlepsze akcje HPC w 2026?
Sześć firm wyróżnia się w głównych warstwach high-performance computing:
- GPU AI i akceleratory: NVIDIA (NVDA), AMD (AMD)
- CPU i architektura procesorów: Intel (INTC), Arm Holdings (ARM)
- Nowatorskie i edge compute: Cerebras Systems (CBRS), Qualcomm (QCOM)
Razem te firmy pokrywają kluczowe technologie procesorów zasilających AI i superkomputer, od ustalonych platform GPU i CPU po nowsze architektury konkurujące o następną generację obciążeń obliczeniowych.
A. GPU i akceleratory
Jednostki przetwarzania graficznego to dominujący silnik AI, obsługujący równoległe obliczenia matematyczne stojące za treningiem i inference. Te firmy projektują akceleratory, które zasilają większość światowych obciążeń AI.
1. NVIDIA (NVDA)

Główna rola: Dominująca platforma GPU AI i akceleratorów
NVIDIA jest centralnym dostawcą compute dla AI, z GPU, które zasilają większość najnowocześniejszych obciążeń treningowych i rosnący udział inference, podczas gdy jej oprogramowanie CUDA działa jako fosa, która utrzymuje programistów, frameworki AI i infrastrukturę korporacyjną związane z sprzętem NVIDIA. Ta kombinacja wiodącego krzemu i zakorzenionego ekosystemu oprogramowania czyni NVIDIA najważniejszą firmą w AI compute i najjaśniejszym sposobem o dużej kapitalizacji na inwestowanie w ten temat.
Wyniki Q2 FY2027 wzmocniły tę pozycję, z przychodami 81,6 miliarda dolarów, przewyższającymi konsensus, a następnym głównym katalizatorem jest platforma Vera Rubin w drugiej połowie 2026 roku, która według zarządu ma pozostać ograniczona podażą przez cały jej cykl życia. Z kapitalizacją rynkową blisko 5,4 biliona dolarów, NVIDIA pozostaje najbardziej bezpośrednim sposobem ekspozycji na zapotrzebowanie AI compute. Główne ryzyko to niestandardowy krzem hyperscalerów redukujący zależność od GPU w niektórych inference i rozmiar akcji, ale większość frameworków AI nadal optymalizuje najpierw pod CUDA, czyniąc niestandardowe chipy przyrostową presją raczej niż zastąpstwem.
Więcej: Nvidia (NVDA) Prognoza ceny akcji na 2026: Czy Blackwell i Vera Rubin przywrócą NVDA do 300 dolarów?
Trend ceny NVDA (2020-2026 YTD)
|
Rok |
Najwyższa roczna |
Najniższa roczna |
Zwrot roczny |
Warunki rynkowe |
|
2020 |
15,06 $ |
4,83 $ |
122% |
Zapotrzebowanie na gry i centrum danych w erze pandemii |
|
2021 |
33,36 $ |
11,50 $ |
125% |
Szczyt kopania krypto; dynamika centrum danych |
|
2022 |
30,04 $ |
10,81 $ |
-50% |
Krach krypto; nadwyżka kart górniczych; podwyżki stóp Fed |
|
2023 |
50,41 $ |
14,10 $ |
239% |
Moment ChatGPT; ramp Hopper; rozpoczęcie rajdu AI |
|
2024 |
152,89 $ |
45,95 $ |
171% |
Uruchomienie Blackwell; kapitalizacja rynkowa przekracza 3 bln $ |
|
2025 |
190,95 $ |
86,62 $ |
26% |
Rok konsolidacji; skalowanie dostaw Blackwell |
|
2026 YTD |
~220 $ (maj) |
~140 $ (sty) |
+45% YTD (szac.) |
Przebicie Q1 FY27; pozycjonowanie rampu Rubin; 5,4 bln $ kap. |
2. Advanced Micro Devices (AMD)

Główna rola: Alternatywne GPU AI i lider CPU serwerowych
AMD jest główną komercyjną alternatywą dla NVIDIA w akceleratorach AI, podczas gdy jego franczyza CPU serwerowych EPYC daje mu silną pozycję w obliczeniach centrum danych ogólnego przeznaczenia, niezależnie od tego, który akcelerator wybierze klient. Seria MI300 budowała dynamikę przez 2025 rok, a nadchodząca platforma MI450 zakotwicza wieloletnią umowę Meta na wdrożenie do 6 gigawatów GPU AMD Instinct, czyniąc AMD najjaśniejszym rywalem w GPU AI i CPU.
Przychody Q1 2026 osiągnęły 10,3 miliarda dolarów, wzrost o 38% rok do roku, z przychodami centrum danych wzrosłymi o 57%, a zarząd przewidywał Q2 powyżej konsensusu. Niedocenianą częścią tezy AMD jest strona CPU: obciążenia agentic AI podnoszą wymagania host-CPU dla każdego wdrożonego akceleratora, wspierając wzrost przychodów CPU serwerowych o ponad 70% w 2026 roku. Główne ryzyko to fosa CUDA NVIDIA i realizacja rampu MI450, ale AMD oferuje podwójną ekspozycję na dwie największe kategorie AI compute, GPU i CPU serwerowe.
Więcej: Prognoza ceny AMD 2026: 525$ AI Sovereignty czy 300$ Pułapka wyceny?
Trend ceny AMD (2020-2026 YTD)
|
Rok |
Najwyższa roczna |
Najniższa roczna |
Zwrot roczny |
Warunki rynkowe |
|
2020 |
97,98 $ |
36,75 $ |
100% |
Boom gier pandemicznych i centrum danych |
|
2021 |
164,46 $ |
72,50 $ |
57% |
Wzrost udziałów EPYC; wzrost centrum danych |
|
2022 |
155,42 $ |
54,57 $ |
-55% |
Wyprzedaż techów; słabość rynku PC |
|
2023 |
151,05 $ |
60,05 $ |
128% |
Rajd AI; oczekiwania na uruchomienie MI300 |
|
2024 |
227,30 $ |
116,37 $ |
-18% |
Rozpoczęcie dostaw MI300, ale marża rozczarowuje |
|
2025 |
215,00 $ |
78,21 $ |
22% |
Stabilizacja; spekulacje o umowie GPU Meta |
|
2026 YTD |
~352 $ (kwi) |
~210 $ (sty) |
+66% YTD |
Umowa Meta 6GW; przych. Q1 +38%; centrum danych +57% |
B. CPU i architektura
Procesory centralne i architektury chipów tworzą fundament obliczeń, koordynując obciążenia i definiując sposób projektowania chipów. Te firmy dostarczają szkielet CPU i plany, na których buduje cała branża.
3. Intel (INTC)

Główna rola: CPU serwerowe, akceleratory i foundry
Intel to klasyczny gigant CPU w trakcie zwrotu, łączący swoje procesory serwerowe Xeon i akceleratory AI Gaudi z ambitną próbą stania się wiodącym producentem chipów kontraktowych poprzez Intel Foundry. Po latach tracenia pozycji, Intel jest ożywiany przez zapotrzebowanie na CPU centrum danych napędzane AI, podczas gdy jego węzeł produkcyjny 18A ma na celu przywrócenie jego przywództwa procesowego i przyciągnięcie zewnętrznych klientów foundry.
Q2 2026 dostarczył Intelowi najsilniejszy wzrost przychodów od ponad piętnastu lat, z przychodami 16,1 miliarda dolarów, wzrostem o 25% rok do roku, i przychodami centrum danych i AI wzrosłymi o 59% do 6,3 miliarda dolarów, podczas gdy biznesy napędzane AI przyczyniły się do około 70% całkowitych przychodów. Jego węzeł 18A przekroczył wewnętrzne cele produkcji z wydajnościami osiągającymi około 85%, a akcje wzrosły o około 163% w 2026 roku na optymizmie zwrotu. Główne ryzyka to wysokie wydatki kapitałowe, niesprawdzony zewnętrzny biznes foundry, gdzie klienci zewnętrzni pozostają małym udziałem przychodów, i trwające straty, ale Intel oferuje lewarowaną ekspozycję zarówno na odzyskanie AI-CPU jak i potencjalny powrót foundry.
Więcej: Prognoza akcji Intel (INTC) 2026: Przełom Foundry do 89$ czy pułapka wartości?
Trend ceny INTC (2020-2026 YTD)
|
Rok |
Najwyższa roczna |
Najniższa roczna |
Zwrot roczny |
Warunki rynkowe |
|
2020 |
69,00 $ |
43,00 $ |
-17% |
Pandemia; opóźnienia procesowe; utrata udziałów |
|
2021 |
68,00 $ |
47,00 $ |
3% |
Rozpoczyna się zwrot; ambicje foundry |
|
2022 |
56,00 $ |
25,00 $ |
-49% |
Utrata udziałów; załamanie marż; spadek PC |
|
2023 |
51,00 $ |
24,00 $ |
90% |
Strategia foundry; narracja AI PC |
|
2024 |
51,00 $ |
18,00 $ |
-60% |
Problemy ze zwrotem; obcięcie dywidendy |
|
2025 |
28,00 $ |
18,00 $ |
5% |
Restrukturyzacja; nowy CEO; stabilizacja |
|
2026 YTD |
~40 $ (sie) |
~19 $ (sty) |
+163% YTD |
Najsilniejszy wzrost od 15 lat; węzeł 18A; DCAI +59% |
4. Arm Holdings (ARM)

Główna rola: Architektura CPU i IP projektowania chipów
Arm Holdings projektuje architekturę procesorów, na której budowane są większość światowych chipów, licencjonując swoje projekty i zestawy instrukcji firmom w tym Apple, NVIDIA, Amazon, i Qualcomm. Zamiast samemu produkować chipy, Arm zarabia opłaty licencyjne i tantiemy za chip, dając mu ekspozycję na cały rynek obliczeniowy. Jego rdzenie Neoverse i Compute Subsystems coraz bardziej zasilają CPU centrów danych, podczas gdy nowy Arm AGI CPU celuje bezpośrednio w chmurę i AI, czyniąc Arm zakładem na poziomie architektury na wszystkie AI compute.
Arm Holdings Q1 FY2027 był rekordowy, z przychodami wzrosłymi o 22% rok do roku, przychodami z tantiem centrum danych wzrosłymi ponad dwukrotnie, i zapotrzebowaniem na Arm AGI CPU dla FY2027 i FY2028 przekraczającym 2 miliardy dolarów. Jego wysokomarżowy, oparty na tantiemach model oznacza, że Arm czerpie korzyści, gdy wysyłane jest więcej chipów, niezależnie od tego, która firma je produkuje. Główną presją krótkoterminową jest słabość smartfonów związana z wyższymi cenami pamięci, która ograniczyła oczekiwania wzrostu tantiem, choć siła centrum danych ma to zrównoważyć. For inwestorów, Arm oferuje wysokomarżowy, architekturalny sposób grania w całą transformację AI compute.
Więcej: Perspektywy Arm Holdings (ARM) na 2026: Licencjonowanie AI i cel cenowy 200$+
Trend ceny ARM (IPO 2023-2026 YTD)
Uwaga: Arm rozpoczął notowania na Nasdaq we wrześniu 2023, więc wieloletnie dane historyczne sprzed IPO nie są bezpośrednio porównywalne.
|
Rok |
Najwyższa roczna |
Najniższa roczna |
Zwrot roczny |
Warunki rynkowe |
|
2023 |
69,00 $ |
46,50 $ |
+47% (częściowy) |
IPO Nasdaq we wrześniu; zainteresowanie licencjonowaniem AI |
|
2024 |
164,00 $ |
46,50 $ |
64% |
Ramp Armv9; rozpoczyna się wzrost tantiem centrum danych |
|
2025 |
175,00 $ |
80,00 $ |
-11% |
Adopcja CSS; wzrost udziałów Neoverse hyperscaler |
|
2026 YTD |
~290 $ (lip) |
~110 $ (sty) |
+120% YTD |
Rekordowy Q1 FY27; tantiemy centrum danych podwójne; AGI CPU >2 mld $ |
C. Nowatorskie i Edge Compute
Poza standardowymi GPU i CPU, niektóre firmy budują zupełnie inne rodzaje chipów AI, od procesorów wafer-scale po krzem edge i motoryzacyjny. Te nazwy reprezentują szybko rozwijającą się granicę AI compute, z wyższym wzrostem i wyższym ryzykiem.
5. Cerebras Systems (CBRS)

Główna rola: Chipy AI wafer-scale i szybka inference
Cerebras Systems buduje Wafer-Scale Engine, największy chip komputerowy kiedykolwiek stworzony, używając całego krzemowego wafla jako jednego procesora zamiast ciąć go na wiele mniejszych chipów. Ta radykalna architektura jest zaprojektowana do dostarczania ekstremalnie szybkiej inference i treningu AI, pozycjonując Cerebras jako jednego z najbardziej bezpośrednich rywali dominacji GPU NVIDIA, z naciskiem na szybkość dla dużych modeli językowych i rozwijający się biznes cloud inference.
Cerebras raportował przychody Q1 2026 w wysokości 193,4 miliona dolarów, wzrost o 92% rok do roku, i ogłosił wieloletnią umowę z OpenAI na 750 megawatów o wartości ponad 20 miliardów dolarów, plus partnerstwo w celu przyniesienia jej szybkiej inference do Amazon Web Services. Zebrało 6,4 miliarda dolarów w Q2 w tym, co nazwało największym IPO półprzewodników wszech czasów. Główne ryzyko jest znaczące: wysoka koncentracja klientów, niepotwierdzona zdolność skalowania przeciwko NVIDIA, trwające straty i zmienność post-IPO, ale Cerebras oferuje najbardziej bezpośrednią ekspozycję na nowatorskie, nie-GPU podejście do AI compute.
Więcej: Prognoza ceny Cerebras Systems (CBRS) 2026: 340$ Boom Wafer-Scale czy pułapka wyceny?
Trend ceny CBRS (IPO 2026-YTD)
Uwaga: Cerebras dokończył swoje IPO w 2026, więc nie istnieją wieloletnie dane historyczne handlu. Firma pozostaje nierentowna i wysoce zmienna.
|
Rok |
Najwyższa roczna |
Najniższa roczna |
Zwrot roczny |
Warunki rynkowe |
|
2026 YTD |
~220 $ (szac.) |
~150 $ (szac.) |
-30% od IPO |
Rekordowe IPO (6,4 mld $); umowa OpenAI 20 mld $; przych. +92% |
6. Qualcomm (QCOM)

Główna rola: Chipy Edge AI rozszerzające się do centrum danych
Qualcomm jest liderem w mobilnym i edge compute, najbardziej znanym z chipów Snapdragon, które zasilają smartfony, i obecnie przesuwa się w nowe rynki w tym motoryzacyjny, IoT i centra danych AI. Gdy AI przesuwa się z centralnych centrów danych w kierunku urządzeń i krawędzi, wydajne obliczenia Qualcomm na urządzeniu stają się coraz bardziej wartościowe, podczas gdy nowa wieloproduktowa strategia centrum danych ma na celu przekształcenie firmy w znaczącego gracza w obliczeniach infrastruktury AI.
Przychody Qualcomm rok fiskalny Q3 2026 osiągnęły 9,9 miliarda dolarów na wysokim końcu wytycznych, z non-GAAP EPS 2,21 dolara, gdy rekordowe przychody motoryzacyjne wzrosłe o 61% i wzrost IoT skompensowały słabość handsetów. Qualcomm ustanowił cele przychodów centrum danych na 5 miliardów dolarów do roku fiskalnego 2027 i 15 miliardów dolarów do roku fiskalnego 2029, dokończył tape-out swojego chipa High Bandwidth Compute i zabezpieczył dwie wygrane custom-silicon z hyperscalerami rampującymi od kwartału grudniowego. Główne ryzyko to spadające przychody z modemu Apple, presja rynku handsetów od wysokich cen pamięci i niesprawdzony biznes centrum danych, but Qualcomm oferuje ekspozycję zarówno na edge AI compute jak i nowy push centrum danych.
Więcej: Prognoza akcji Qualcomm (QCOM) 2026: Czy AI i dywersyfikacja pchną QCOM powyżej 200$?
Trend ceny QCOM (2020-2026 YTD)
|
Rok |
Najwyższa roczna |
Najniższa roczna |
Zwrot roczny |
Warunki rynkowe |
|
2020 |
153,00 $ |
58,00 $ |
73% |
Ramp 5G; siła licencjonowania |
|
2021 |
193,00 $ |
122,00 $ |
20% |
Zapotrzebowanie 5G; ceny niedoboru chipów |
|
2022 |
193,00 $ |
101,00 $ |
-40% |
Wyprzedaż techów; spadek smartfonów |
|
2023 |
160,00 $ |
102,00 $ |
32% |
Narracja AI PC; powrót |
|
2024 |
231,00 $ |
149,00 $ |
8% |
Pozycjonowanie Edge AI; wzrost auto |
|
2025 |
180,00 $ |
120,00 $ |
-8% |
Obawy o utratę modemu Apple; dywersyfikacja |
|
2026 YTD |
~175 $ (szac.) |
~120 $ (szac.) |
+5% YTD |
Obrót centrum danych; auto +61%; tape-out HBC |
Jak handlować akcjami HPC na BingX
BingX oferuje natywny dla krypto sposób uzyskania ekspozycji na wiodące akcje high-performance computing bez używania tradycyjnego konta maklerskiego. Główną ścieżką realizacji są kontrakty perpetual z depozytem zabezpieczającym w USDT na BingX TradFi, które pozwalają aktywnym traderom iść long lub short i handlować wokół wyników, uruchomień produktów, komentarzy zapotrzebowania AI i szerszych trendów cyklu obliczeniowego.
Long lub Short futures akcji HPC z USDT na BingX TradFi
Dla aktywnych traderów chcących skapitalizować na krótkoterminowej dynamice, zmienności wyników lub katalizatorach HPC, BingX TradFi pozwala użytkownikom handlować futures akcji związanych z obliczeniami za pomocą USDT. Te rozliczane w USDT kontrakty perpetual odzwierciedlają ruchy cenowe instrumentów bazowych, oferując elastyczną ekspozycję long i short bez wymagania od użytkowników przechowywania fizycznych akcji.

Krok 1: Konfiguracja konta i bezpieczeństwo. Zarejestruj się i zaloguj na swoje konto BingX, dokończ weryfikację tożsamości (KYC) wymaganą w twoim regionie i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
Krok 2: Przydziel kapitał handlowy. Przenieś USDT z portfela spot na konto futures, gdzie będzie służyć jako zabezpieczenie.
Krok 3: Wybierz swój kontrakt. Przejdź do strony rynków TradFi lub sekcji handlu futures. Wybierz kontrakty perpetual związane z obliczeniami takie jak NVDA-USDT, AMDUS-USDT, INTC-USDT, ARM-USDT, CBRS-USDT, czy QCOM-USDT.
Krok 4: Ustaw kierunek i dźwignię. Otwórz pozycję długą jeśli oczekujesz wzrostu ceny akcji, lub otwórz pozycję krótką jeśli oczekujesz pullbacku. Wybierz dźwignię na podstawie planu ryzyka.
Krok 5: Realizuj i zarządzaj ryzykiem. Ustaw zlecenia stop-loss i take-profit przed złożeniem handlu. PnL rozlicza się dynamicznie w USDT.
Ryzyka i główne uwagi przy handlu akcjami HPC
Akcje HPC oferują ekspozycję na procesory zasilające AI i high-performance computing, ale niosą też ryzyko związane z konkurencją, wyceną, realizacją i cyklami rynkowymi.
- Konkurencja i niestandardowy krzem mogą wywierać presję na udział rynkowy. Hyperscalerzy budują więcej wewnętrznych akceleratorów, co mogłoby zmniejszyć zależność od merchant GPU i wywierać presję na NVIDIA, AMD i innych dostawców.
- Wyceny mogą spadać szybko po silnych rajdach. Kilka nazw HPC handluje na wysokich oczekiwaniach wzrostu, więc słabsze wytyczne, wolniejsze zapotrzebowanie AI lub opóźnienia produktów mogą wywołać ostre przewyceny.
- Ryzyko realizacji różni się szeroko między firmami. Intel musi udowodnić swoją strategię foundry i proces 18A, podczas gdy Cerebras i Qualcomm nadal muszą skalować nowsze biznesy obliczeniowe przeciwko większym incumbentom.
- Półprzewodniki pozostają cykliczne i wrażliwe na podaż. Pamięć, pakowanie, substraty i wydajność produkcyjna mogą wpływać na timing dostaw, koszty i marże nawet gdy zapotrzebowanie końcowe pozostaje silne.
- Dźwignia zwiększa ryzyko spadkowe. Akcje HPC mogą poruszać się ostro wokół wyników, uruchomień produktów, aktualizacji wydatków AI i nagłówków polityki, czyniąc wielkość pozycji i dyscyplinę stop-loss szczególnie ważną dla traderów futures.
Końcowe przemyślenia: Czy powinieneś dodać akcje HPC do swojego portfela 2026?
Sześć nazw powyżej oferuje różne sposoby uczestniczenia w rynku high-performance computing 2026 w różnych typach chipów. NVIDIA i AMD przewodzą merchant GPU i akceleratorom, Intel i Arm zakotwiczają CPU i architekturę, a Cerebras i Qualcomm reprezentują nowatorskie i edge compute. Razem obejmują dominujące platformy GPU, szkielet CPU i architektury oraz nowszych rywali przekształcających sposób wykonywania obliczeń AI.
Kompromis polega na tym, że każda akcja niesie inny profil ryzyka. NVIDIA i AMD oferują skalę i przywództwo przy premium wycenach, Intel i Arm oferują zwrot i wysokomarżowy model tantiem, a Cerebras i Qualcomm oferują wyższowzrostowe, wyższoryzykowne zakłady na nowatorskie i edge compute. Dla traderów używających BingX TradFi, konserwatywne wielkości pozycji, kontrola dźwigni i zlecenia stop-loss są niezbędne przy handlu futures akcji HPC przez kontrakty perpetual z depozytem zabezpieczającym w USDT.
Powiązane czytanie
- Najlepsze akcje serwerów AI do kupna w 2026: Systemy Rack-Scale, serwery GPU i infrastruktura serwerów AI
- Najlepsze akcje centrów danych AI do kupna w 2026: Chmura, serwery i infrastruktura AI Compute
- Najlepsze akcje sieci AI 2026: AI Fabric, switche, miedź, światłowód i łączność optyczna
- Najlepsze akcje AI Compute i GPU do kupna w 2026: Przesunięcie do inference i niestandardowego krzemu
- Najlepsze akcje pamięci AI do kupna w 2026: DRAM, HBM i wyjaśnione zapotrzebowanie AI Storage
- Top 10 akcji sprzętu AI do obserwowania w 2026: Architektura napędzająca inteligencję następnej generacji

